Aż 42% Polaków posiadających prawo jazdy planuje w tym roku zakup samochodu, ale tylko co dwudziesty gotów jest kupić auto elektryczne – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą” Volkswagen Financial Services. Myśląc o nowym aucie jesteśmy w stanie głębiej sięgnąć portfeli i kupić takie, które kosztuje od 100 do 150 tys. złoty. To i tak znacznie więcej niż jesteśmy gotowi zapłacić za samochód używany.

Foto: Canva
Jak wynika z czwartej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” Volkswagen Financial Services, rośnie liczba osób planujących w 2024 roku zakup samochodu. W tym roku zamierza to zrobić 42% ankietowanych. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to o 17% więcej. Prawie połowa zamierza kupić auto jeszcze w pierwszym półroczu 2024 roku. Co drugi badany wskazuje, że zdecyduje się na pojazd z silnikiem benzynowym.
Nowe auto z salonu to niezawodność
Odsetek respondentów myślących o nowym samochodzie kształtuje się na podobnym poziomie co przed rokiem. 36% ankietowanych planuje taki zakup. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem nieużywanego auta jest jego niezawodność. Wskazało na to 71% badanych. Bezpieczeństwo i oczekiwanie, że pojazd będzie wyposażony w najnowsze systemy bezpieczeństwa wskazało 49% pytanych. Co czwarty badany uważa, że samochód z salonu oznacza prestiż, a dla 22% ważne jest to, aby móc go skonfigurować zgodnie z własnymi upodobaniami.
Badani deklarują, że stać ich na coraz droższe samochody. Prawie połowa (49%) wskazała, że planuje zakup nowego pojazdu w przedziale cenowym 100 tys. – 150 tys. PLN. Co trzeci (31%) zamierza pojechać do salonu po samochód w kwocie do 100 tys. PLN. Rośnie grupa zamożnych klientów (16%) mogących przeznaczyć na nowy pojazd środki finansowe powyżej 200 tys. PLN.
Prawie połowa klientów indywidualnych (48%) planuje zakup auta za gotówkę. Na drugim miejscu znalazł się klasyczny kredyt (28%), a na trzecim kredyt z niskimi ratami i opcją zwrotu auta na koniec umowy (14%). Nowością w zestawieniu jest najem, gdzie za korzystanie z samochodu płaci się jedną stałą miesięczną opłatę. Na taką formę finansowania wskazało 5% ankietowanych. Co ciekawe, aż 49% badanych uznało powyższe rozwiązanie jako atrakcyjne.
Wzrasta zainteresowanie autami używanymi
Powoli, ale zauważalnie rośnie zainteresowanie samochodami używanymi. O zakupie auta z drugiej ręki myśli już 64% ankietowanych. Największą popularnością cieszą się auta w wieku do 5 lat. Zakup takiego pojazdu rozważa 46% badanych. Samochód z przedziału od 6 do 10 lat wybierze kolejne 45%.
Wciąż najważniejszym kryterium zakupu w przypadku auta używanego pozostaje jego cena. Przed rokiem to kryterium wskazało aż 63% ankietowanych, teraz jedynie 55%. Wiek samochodu jako istotny czynnik wskazało 12% badanych. Tyle samo respondentów przy zakupie pojazdu z drugiej ręki zwróciłoby uwagę na jego przebieg.
Najwięcej, bo 39% badanych planuje kupić samochód używany w przedziale cenowym 25 tys. – 50 tys. PLN. Niewiele mniej, bo 31% zamierza przeznaczyć kwotę 10 tys. – 25 tys. PLN. Co dziesiąty liczy, że nadarzy się okazja na pojazd używany za mniej niż 10 tys. PLN.
Samochody elektryczną są za drogie
Dającym do myślenia zaskoczeniem w badaniu okazała się niechęć kupujących do samochodów elektrycznych. Mimo zachęt i prawnych regulacji, mających skierować kierowców na drogę do zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju, ten rodzaj napędu w 2024 roku wybrałoby tylko 5% badanych.
Kierowcy dostrzegają poważne bariery stojące na drodze do korzystania z samochodów elektrycznych – 71% wskazuje na ich wysoką cenę, a 57% małą dostępność miejsc do ładowania. Aż 51% ankietowanych mówi wprost, że tego typu auta powinny być tańsze, a 13% oczekuje dofinasowania zakupu elektryka.
Cykliczne badanie „Portfele Polaków pod lupą” zrealizowała firma ARC Rynek i Opinia na zlecenie Volkswagen Financial Services pod koniec listopada 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1101 dorosłych Polaków posiadających prawo jazdy.