Ubezpieczenie GAP: plusy i minusy

Kupując auto z salonu, należy liczyć się z dużą utratą wartości pojazdu – nawet o połowę w ciągu trzech lat. Polisa GAP to nie tylko komfort finansowy, ale także poczucie bezpieczeństwa. Czy warto zatem zainwestować w tego typu dodatkową ochronę, mimo posiadania polis OC i AC? Eksperci ubezpieczeniowi przekonują, że warto.

Foto: Canva

GAP (Guaranteed Auto Protection), to ubezpieczenie straty finansowej zapewniające pełną ochronę w razie wystąpienia szkody całkowitej. O takiej szkodzie mówimy wówczas, gdy auto zostanie skradzione, uszkodzone lub zniszczone do tego stopnia, że jego dalsze użytkowanie jest niemożliwe, a naprawa nie ma sensu, bo jej koszt przekracza 70% wartości rynkowej auta. 

Zakup ubezpieczenia GAP powinni rozważyć kierowcy, którzy planują nabycie nowego samochodu na kredyt lub w leasingu. GAP zabezpieczy wartość auta przez cały okres trwania umowy leasingowej lub kredytowej. Nie zrobi tego w pełni obowiązkowe OC oraz polisa AC, która również jest obowiązkowa, gdy pojazd finansujemy leasingiem lub kredytem. 

Na rynku dostępne są trzy rodzaje ubezpieczenia GAP: 

Cena polisy GAP wynosi od 0,4% do 1,2% wartości pojazdu w skali roku. Zwykle najdroższym wariantem jest GAP finansowy, a najtańszym GAP fakturowy. Wysokość składki to iloczyn tych trzech składowych: 

Znaczenie ma również rodzaj pojazdu. W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczyciel może również wziąć pod uwagę inne, indywidualne kryteria. 

Dzięki polisie GAP można ubezpieczyć nowy i używany samochód osobowy, a także: 

Warto jednak wiedzieć, że o ile ubezpieczenie OC lub AC można rozłożyć na więcej, niż jedną składkę, to w przypadku ubezpieczenia GAP wymagana jest jednorazowa płatności i to w dodatku z góry. 

Polisa GAP nie zadziała, gdy:

Ubezpieczyciel nie ponosi również odpowiedzialności z tytułu szkody całkowitej, jeśli ma ona związek z wadą produkcyjną wykonania pojazdu lub powstałą podczas używania samochodu do nauki jazdy. 

Z ubezpieczenia GAP powinni skorzystać szczególnie Ci kierowcy, którzy planują zakup nowego samochodu na kredyt lub w leasingu. Dlaczego? Ponieważ w przypadku wystąpienia szkody całkowitej np. kradzieży, pożaru, wypadku drogowego polisa GAP zabezpieczy wartość samochodu – chroniąc interesy kierowcy przez okres trwania umowy leasingowej/umowy kredytowej (minimum od 3 do 60 miesięcy) lub 12 miesięcy. Mimo że przy finansowaniu zakupu auta za pomocą kredytu lub leasingu poza obowiązkowym OC, nabywca musi również wykupić dodatkową polisę AC – często oba te produkty nie są w stanie pokryć wszystkich strat związanych z wystąpieniem szkody całkowitej i tu przydaje się właśnie GAP.

Hanna Klimek, Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Jak wynika z danych Związku Polskiego Leasingu finansowanie pojazdów lekkich od lat jest motorem napędzającym branżę. W 2023 roku finansowanie pojazdów lekkich osiągnęło poziom 50,2 mln PLN, a średnia wartość transakcji szacowana była na 144 tys. PLN. Poniższa tabela pokazuje wyliczenia wartości polisy GAP dla samochodu kosztującego 150 tys. PLN z uwzględnieniem dwóch wariantów limitu odszkodowania: 50 i 100 tys. PLN. 

Okres umowy (lata)Limit GAP do 50 tys. PLNLimit GAP do 100 tys. PLN
21047 PLN1085 PLN
31384 PLN1421 PLN
41870 PLN1945 PLN
52207 PLN2314 PLN
Źródło: Rydzowski Ubezpieczenia
Plusy ubezpieczenia GAP:
Minusy ubezpieczenia GAP: 
Źródło: UNIQA TU S.A., Rydzowski Ubezpieczenia
Spodobał się artykuł? Zostaw swój ślad