Paliwa pod lupą Inspekcji Handlowej 

Najnowszy raport Inspekcji Handlowej za 2023 rok przynosi odpowiedzi na to pytanie: Czy jakość paliwa, które tankujesz, spełnia standardy? W skali całego kraju zbadano ponad 1500 próbek paliw ciekłych, odkrywając, że choć większość z nich spełnia normy, to jednak w niektórych regionach wykryto poważne nieprawidłowości. Przeczytaj, które województwa wypadły najlepiej, a które mają jeszcze sporo do poprawy. Odkryj, jakie zagrożenia niosą ze sobą zbyt niska temperatura zapłonu oleju napędowego czy niewłaściwa prężność par benzyny.

Foto: Canva

W czasie pierwszej kontroli jakości paliw w 2003 roku aż 30% badanych próbek nie spełniało wymogów. Od kilku lat odsetek stwierdzanych przez Inspekcję Handlową nieprawidłowości oscyluje poniżej 4%. Choć w 2023 roku liczba wszystkich stwierdzonych nieprawidłowości wzrosła w stosunku do roku 2022, to poprawiła się jakość gazu skroplonego LPG – wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe. 

W ramach badań Inspekcji Handlowej przeprowadzonych na terenie całej Polski w 2023 roku pobrano 1584 próbki paliw ciekłych, w tym 832 próbki benzyn i 752 próbki oleju napędowego. Dodatkowo, pobrano 2 próbki lekkiego oleju opałowego. Spośród wszystkich próbek, 41 (2,59%) nie spełniało wymagań jakościowych określonych w przepisach.

Wyniki kontroli paliw wykazały wyraźne różnice w odsetku zakwestionowanych próbek w poszczególnych województwach. W przypadku stacji losowanych przez Prezesa UOKiK najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach:

Natomiast w przypadku stacji wytypowanych na podstawie informacji o nieprawidłowościach, najwięcej tego typu przypadków stwierdzono w województwach:

Foto: UOKiK

Wyniki kontroli benzyny

W przypadku benzyny, Inspekcja Handlowa zakwestionowała zaledwie 7 próbek z 832 przebadanych, co stanowi 0,84% całości. Najczęściej kwestionowane parametry to:

Wyniki kontroli oleju napędowego

W przypadku oleju napędowego, zakwestionowano 34 próbki z 752 przebadanych, co stanowi 4,52% całości. Najczęściej kwestionowane parametry to:

Wyniki kontroli LPG

W 2023 roku Inspekcja Handlowa pobrała do badań 360 próbek gazu skroplonego (LPG). Wyniki badań wykazały, że wszystkie próbki spełniały wymagania jakościowe. Jest to pozytywny trend, świadczący o wysokiej jakości LPG dostępnego na polskim rynku.

Mapa kontroli w 2024 roku | Źródło: UOKiK 

Najnowszy raport Inspekcji Handlowej wskazuje na znaczną poprawę jakości paliw w porównaniu do lat ubiegłych. Wysoki odsetek próbek spełniających wymagania jakościowe jest wynikiem zarówno systematycznych kontroli, jak i podjętych działań prewencyjnych. Mimo to, nadal istnieją obszary wymagające poprawy, zwłaszcza w zakresie stabilności oksydacyjnej oleju napędowego oraz prężności par benzyny.

Jeśli konsument uważa, że paliwo złej jakości uszkodziło silnik jego pojazdu, może złożyć reklamację u właściciela stacji. Podejrzenie nieprawidłowości na danej stacji należy zgłosić Inspekcji Handlowej, a przypuszczenie, że licznik dystrybutora na stacji wskazuje nieprawidłowo ilość tankowanego paliwa – Głównemu Urzędowi Miar.

Źródło: UOKiK 
Spodobał się artykuł? Zostaw swój ślad