Samochód to jedno z najważniejszych narzędzi pracy, bez których prowadzenie działalności gospodarczej byłoby skomplikowane, niewygodne, a czasami wręcz niemożliwe. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując samochód do pracy, prowadząc małą firmę – jednoosobową działalność gospodarczą?

Foto: Canva
Ten rodzaj działalności gospodarczej prowadzi w naszym kraju mnóstwo osób, wykonujących setki zawodów. I w wielu przypadkach, wymagania wobec samochodu będą diametralnie różne. Od czego zacząć, gdy szuka się samochodu do pracy, a może nie tyko do pracy?
Koszty zakupu i sposób opłacania auta
Bez odpowiednich środków finansowych nie ma co marzyć o zakupie samochodu do firmy. Obecnie można korzystać z całego szeregu rozwiązań, które umożliwiają posiadanie albo korzystanie z nowego auta.
- Zakup samochodu za gotówkę – umożliwia posiadanie samochodu od chwili wyjazdu z salonu. Kierowca musi liczyć się ze spadkiem wartości rezydualnej auta. Pięcioletni pojazd straci połowę swej pierwotnej wartości. Właściciel musi (po zakończonej gwarancji) ponosić koszty naprawy i serwisowania auta. Jednak może z nim zrobić co chce – pojazd jest jego. I nie obciąża budżetu firmy.
- Zakup samochodu na raty – zdecydowanie podwyższa koszt pozyskania auta, albowiem do ceny trzeba doliczyć oprocentowanie i inne koszty. Przez cały okres spłacania właścicielem auta jest bank. Ten sposób zakupu zmniejsza możliwości kredytowe firmy.
- Leasingowanie auta – można wziąć auto w leasingu na okres od 2 do 6 lat. W zamian za to trzeba płacić comiesięczną ratę, ale połowę jej wartości można odliczyć od podstawy opodatkowania. Leasing można łatwiej uzyskać, niż kredyt. W przypadku full service leasing (rata jest wtedy wyższa) całym serwisowaniem auta zajmuje się leasingodawca.
- Wynajem auta w tzw. abonamencie albo wynajem długoterminowy w wypożyczalni aut. Można wynająć pojazd na rok, albo kilka lat, za określoną, comiesięczną ratę.
- Wynajem krótkoterminowy – na miesiąc, kilka miesięcy albo kilka tygodni. Bardzo dobre rozwiązanie w przypadku firm, które potrzebują auta jedynie sezonowo.
Można też pozyskać dla firmy auto używane. Ciekawą opcją są samochody poleasingowe, które są nadal młode, ale jednak dużo tańsze. Na rynku są firmy, które leasingują ponownie pojazdy poleasingowe. Czyli takie, które zostały oddane przez poprzednich właścicieli, po zakończonym okresie leasingu (np. po 2, 4 albo 6 – ciu latach). Drugi leasing możliwy jest np. na kolejne 6 lat. Można też kupić używane auto krajowe albo sprowadzone z zagranicy. W tym przypadku także możliwe jest skorzystanie z kredytu.
Wybór auta do pracy (a zwłaszcza do pracy i dla rodziny) nie jest łatwy. Na pewno nie warto się spieszyć. Najlepiej wytypować sobie kilka – kilkanaście aut, a potem sprawdzić każde „na żywo”, w trakcie jazdy próbnej.
Cały artykuł Michała Lisiaka do przeczytania na: www.autokatalog.pl