Rynek samochodów używanych nadal jest pełen nieuczciwych sprzedawców, którzy stosują różnorodne techniki w celu oszukania kupujących, aby tylko osiągnąć zysk. Co więcej, z roku na rok stają się coraz bardziej pomysłowi i wytrwali.
Foto: Canva
Według firmy CarVertical, nabywcy używanych samochodów powinni zachować czujność wobec następujących 10 typowych oszustw:
- Płatność z góry
Nieuczciwi sprzedawcy zamieszczają ogłoszenia na temat samochodów, które wyglądają jak okazja i proszą o przelanie pieniędzy z góry. Gdy pieniądze zostaną przelane, wypłacają je i usuwają ogłoszenie, po czym całkowicie znikają.
- Fałszywe strony internetowe dealerów samochodowych
Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe dealerów samochodowych, na których prezentują bardzo atrakcyjne oferty. Gdy klienci skontaktują się z rzekomym sprzedawcą, często są proszeni o zapłatę z góry – i tracą swoje pieniądze.
- Ukrywanie faktu, że samochód był importowany
Podczas transakcji transgranicznych można manipulować przebiegiem, a niektóre szkody można ukryć.
- Facebook Marketplace
Wystawianie fałszywych części samochodowych na sprzedaż jest popularne na Facebook Marketplace, więc kupujący powinni być ostrożni i dokonywać płatności dopiero po osobistym obejrzeniu towaru.
- Sfałszowany przebieg
Oszustwa związane z fałszowaniem przebiegu sprawiają, że samochód wygląda tak, jakby przejechał mniej kilometrów, niż w rzeczywistości. To naraża kierowcę na ryzyko zakupu auta z usterkami mechanicznymi, a pojazd jest wart znacznie mniej, niż faktycznie za niego zapłacono.
- Ukryte uszkodzenia
Czasami sprzedawcy nie udostępniają szczegółowych informacji na temat historii uszkodzeń samochodu, a jedynym sposobem, aby się o niej dowiedzieć, jest sprawdzenie raportu historii pojazdu.
- Fałszywy raport historii pojazdu
Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy fałszują raporty historii pojazdu, aby przekonać kupujących, że sprzedawany przez nich samochód nie ma wad.
- Brak informacji o tym, że pojazd służył jako taksówka lub był używany w wynajmie krótkoterminowym
Zdaniem CarVertical zasadniczo należy unikać zakupu samochodów, które służyły pod wynajem krótkoterminowy lub pracowały jako taksówki. Istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo, że będą one zużyte i staną się skarbonką bez dna. Jednak sprzedawcy nie zawsze informują kupujących, czy ich pojazdy były używane w ten sposób.
- Kradzież samochodu
Prawie wszystkie skradzione pojazdy kończą jako części zamienne na czarnym rynku, ale czasami samochody te mogą trafić do ogłoszeń drobnych lub sieci społecznościowych. Zakup skradzionego pojazdu może spowodować kłopoty prawne i trudności w odzyskaniu pieniędzy.
- Podejrzane systemy płatności
Nieuczciwi sprzedawcy mogą twierdzić, że nie akceptują przelewów bankowych, preferując korzystanie z różnych usług płatniczych. Powinien to być natychmiastowy sygnał ostrzegawczy, ponieważ oszuści mogą tworzyć fałszywe identyfikatory i zbierać pieniądze, nigdy nie pokazując prawdziwego samochodu.