„Czarna Skrzynka” w samochodzie

Od 7 lipca 2024 roku, każdy nowy samochód sprzedawany w Unii Europejskiej, w tym również w Polsce, musi spełniać szereg nowych, zaawansowanych wymogów dotyczących wyposażenia. Co te zmiany oznaczają dla przyszłych właścicieli pojazdów? Jakie innowacje wprowadzają nowe unijne przepisy i jakie korzyści przyniosą kierowcom? Nowe regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie liczby wypadków, co przyniesie korzyści wszystkim użytkownikom dróg.

Foto: Canva

Nowe przepisy wprowadzone 7 lipca 2024 roku są częścią unijnych regulacji mających na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenie liczby wypadków. Od tego dnia, wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak „czarna skrzynka”, blokada alkoholowa czy inteligentny asystent prędkości.

Samochód prawie jak samolot  

Jednym z kluczowych elementów, które wprowadzają nowe przepisy jest instalacja „czarnej skrzynki” w każdym nowym samochodzie. Choć termin „czarna skrzynka” może kojarzyć się z lotnictwem, w motoryzacji pełni ona równie istotną rolę. Co dokładnie rejestruje „czarna skrzynka” w samochodzie, czyli system Event Data Recorder (EDR)? Oprócz podstawowych informacji takich jak prędkość pojazdu, obroty silnika i stan układów hamulcowych, EDR zapisuje także informacje dotyczące zachowania kierowcy, czyli dane o przyspieszeniu, zmianie pasa ruchu oraz działaniu systemów bezpieczeństwa. Te informacje mogą być kluczowe w ustaleniu przyczyn wypadków oraz pomogą w dochodzeniu roszczeń ubezpieczeniowych​.

System awaryjnego hamowania 

Kolejną nowinką, którą znajdziemy w nowych samochodach od lipca, jest system awaryjnego hamowania. Ten zaawansowany system rozpoznaje ryzyko kolizji i automatycznie uruchamia hamulce, aby zminimalizować skutki potencjalnego wypadku lub całkowicie go uniknąć. Jak działa ten system? Wykorzystuje on czujniki radarowe i kamery do monitorowania odległości od przeszkód na drodze i oceny prędkości pojazdu. Kiedy system wykryje niebezpieczeństwo, natychmiast interweniuje, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo w codziennej jeździe i w sytuacjach awaryjnych​.

Inteligentny Asystent Prędkości 

System Inteligentnego Asystenta Prędkości (ISA) monitoruje ograniczenia prędkości na drodze i ostrzega kierowcę, gdy ten przekroczy dozwoloną prędkość. W bardziej zaawansowanych wersjach ISA, system może również dostosować prędkość pojazdu automatycznie, aby przestrzegać przepisów drogowych. Dlaczego warto mieć ISA? Dzięki temu systemowi kierowcy będą lepiej informowani o obowiązujących ograniczeniach prędkości, co może przyczynić się do zmniejszenia liczby wykroczeń drogowych oraz wypadków spowodowanych nadmierną prędkością​.

System ostrzegania podczas cofania 

W każdym nowym samochodzie od 7 lipca znajdzie się również system ostrzegania podczas cofania. To rozwiązanie, które za pomocą czujników i kamer monitoruje przestrzeń za pojazdem, i ostrzega kierowcę o przeszkodach znajdujących się za autem. Jakie korzyści przynosi ten system? Dzięki precyzyjnym dźwiękowym i wizualnym sygnałom, kierowcy będą mogli uniknąć kolizji z przeszkodami lub innymi pojazdami podczas parkowania, co zredukowało liczbę stłuczek na parkingach i w ciasnych miejscach​.

System monitorowania uwagi 

System monitorowania uwagi kierowcy analizuje jego zachowanie i ostrzega, gdy zauważy u kierowcy oznaki zmęczenia lub rozproszenia. To innowacyjne rozwiązanie ocenia m.in. sposób prowadzenia pojazdu, zmiany w kierowaniu oraz reakcje na warunki drogowe. Dlaczego ten system jest istotny? Długie trasy i monotonność jazdy mogą prowadzić do zmęczenia, co jest częstą przyczyną wypadków drogowych. System ten ma na celu zwiększenie koncentracji kierowcy i zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom na drodze​ 

Blokada alkoholowa

Na liście nowości jest także przygotowanie samochodów do montażu blokady alkoholowej. To urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Montaż blokady może obecnie być wymagany na mocy wyroku sądu, a w przyszłości możliwe jest, że stanie się standardowym wyposażeniem każdego auta. Dzisiaj blokady alkoholowe stosowane m.in. w Skandynawii. Ich celem jest uniemożliwienie rozruch pojazdu nietrzeźwym kierowcom. Przed uruchomieniem auta trzeba dmuchnąć w alkomat i dowieść trzeźwości, a niepomyślny wynik badania zablokuje zapłon.

Wprowadzenie nowych wymogów dotyczących wyposażenia samochodów jest krokiem w stronę większego bezpieczeństwa na drogach Unii Europejskiej. Systemy takie jak „czarna skrzynka”, awaryjne hamowanie, ISA, ostrzeganie podczas cofania oraz monitorowanie uwagi kierowcy, to innowacje, które już w tej chwili ma wiele aut. Prawdą jest, że wielu kierowców będzie nimi początkowo rozdrażnionych, jednak celem tych wszystkich systemów jest zmniejszenie liczby wypadków i zwiększenie komfortu jazdy. Co prawda z perspektywy kierowców, nowe regulacje mogą oznaczać nieco wyższe ceny nowych samochodów, ale korzyści płynące z nowoczesnych systemów bezpieczeństwa mogą okazać się bezcenne.

Spodobał się artykuł? Zostaw swój ślad